• asiathemes[at]gmail[dot]com
  • (2)245 23 68

Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

admin      0    121 Views

Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Coraz większą popularnością w polskich wnętrzach cieszy się styl skandynawski, który zyskał sobie już wielu zwolenników. Charakterystyczne są dla niego uniwersalne biele, naturalne tkaniny i kolory. Dominuje drewno, szarości, dodatki w ciemniejszych kolorach. Możliwości aranżacyjnych jest sporo. Tym bardziej, że istnieje wiele odmian stylu skandynawskiego. Może on być w wersji folk, new nordic, scandi chic czy dark nordic.

Jaki to styl skandynawski?

W przypadku stylu skandynawskiego bazą jest kolor biały. Nie oznacza to jednak tego, że wnętrza są nudne, surowe i zimne. Nic bardziej mylnego. Biel jest tylko tłem, a to dodatki nadają wnętrzu charakteru, ożywiają je. Nie chodzi tutaj o śnieżną biel, ale o wszystkie jej odmiany. W stylu skandynawskim bardzo ważne jest to, aby wnętrza były jasne, dobrze doświetlone, a taki efekt pozwala uzyskać kolor biały. Wspaniale odbija on światło i eksponuje. Nie tylko ściany mogą być białe, ale też meble czy nawet podłoga. Kolejną kwestia jest nawiązanie do natury, czyli sięgnięcie po naturalne barwy. Mile widziane są szarości, zielenie, błękity. Śmiało można sięgać po pudrowy róż, czerwień, kolor żółty, granatowy czy nawet czarny – nie powinno się jednak z nimi przesadzać, ale tratować jako dodatek. Idealne meble do wnętrza, które ma zostać urządzone w stylu skandynawskim to takie, do produkcji których sięgnięto po drewno, kamień. Z materiałów prym wiodą te naturalne, czyli len, bawełna i skóra. Meble w stylu scandi mają być przede wszystkim funkcjonalne, użyteczne, bez zbędnych dodatków.

O czym jeszcze należy pamiętać w przypadku stylu skandynawskiego?

Jeśli ktoś pragnie żyć w zgodzie z naturą, to jak najbardziej odnajdzie się we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim. Prym wiedzie tutaj delikatność, prostota, minimalizm. Nawet dodatki w postaci praktycznych akcesoriów i dekoracji powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Wiele ciekawych inspiracji znajdziemy odwiedzając CASA BIANCA. Coraz częściej sięga się po takie, które pochodzą z recyklingu, co czyni ten styl ekologicznym. Jasne i stonowane kolory wymagają ożywienia, czyli wprowadzenia mocnego koloru. Charakterystyczne dla stylu skandynawskiego jest wyposażanie wnętrz w meble z palet, co jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale też stanowi unikalną ozdobę. Do produkcji mebli sięga się przede wszystkim po drewno sosnowe, jesionowe i brzozowe. Nadają się wszystkie w jasnych odcieniach. Drewno na podłodze może być olejowane lub być rozbielone specjalnym środkiem.

Leave a Reply