• asiathemes[at]gmail[dot]com
  • (2)245 23 68

Czy prawdziwe rzemiosło typu hand made wraca do łask?

admin      0    109 Views

Czy prawdziwe rzemiosło typu hand made wraca do łask?

Przez krótki na szczęście, okres lat 90 XX wieku, gdy po czasach realnego socjalizmu, wracaliśmy do rodziny krajów europejskich, by wreszcie uczestniczyć w pełni w swoistej uczcie konsumpcjonizmu, mieliśmy dziwne przeświadczenie, że to, co wyprodukowane maszynowo, masowo i przez zmechanizowane zakłady produkcyjne na zamożnym Zachodzie, zawsze stoi wyżej, niż to, co opuściło mniejszy zakładzik rzemieślniczy lub zostało wykonane w domowej pracowni hand made. Tymczasem naprawdę niewiele czasu potrzeba było, by Polacy, po owym krótkim okresie zachłyśnięcia się tym, co fabrycznie nowiutkie i „zachodnie” lub „amerykańskie”, znów docenili drobną wytwórczość.

Fabryka nie zawsze wygrywa z mniejszą manufakturą lub rzemieślnikiem hand made

Mowa tu o wytworach pracy rąk ludzkich, w pełny znaczeniu tego słowa. To, że w XIX wieku przeszliśmy mniej lub bardziej szczęśliwą rewolucję w wytwarzaniu dóbr, która w skrócie doprowadziła do umasowienia i ujednolicenia produkcji, nie oznacza, iż nawet najbardziej zaawansowane cywilizacyjnie kraje Zachodu, zapomniały o – częstokroć artystycznie wysmakowanych – produktach typu hand made. Otóż, biżuteria powstająca w zgodzie ze szkołą „do it yourself” cieszy się sporą popularnością – wystarczy wspomnieć o cieszącej się sporym zainteresowaniem klientek na całym świecie, specyficznej biżuterii soutache.

Podobnie jest w świecie wytwórczości meblarskiej. Proces produkcji mebli hand made jest – rzecz oczywista – o wiele bardziej rozciągnięty w czasie, niźli ich zmakdonaldyzowanych „kuzynów” z dużych zakładów meblarskich. W parze nie idzie tu także oszczędność energii i środków – meble i elementy wyposażenia wnętrza hand made nie są najbardziej ekonomiczne w produkcji i wymagają większego wysiłku rzemieślnika-artysty. Co, oczywiście odbija się na cenie takiego produktu.

Produkty hand made – naprawdę warto!

Jednakże warto zastanowić się nad zakupem choć jednego takiego mebla. Swą oryginalnością i zawartym w nim indywidualizmem, zwróci uwagę każdej osoby wchodzącej w naszego mieszkania. W dzisiejszym świecie, gdy wszyscy nosimy te same niemalże ciuchy, tylko w innej konfiguracji, gdy jeździmy takimi samymi, nie odróżniającymi się samochodami, a nasze domy wyposażone są w te same monotonne meble ze skandynawskich sieci, przedmioty handmade dadzą powiew niepowtarzalności formy i oryginalnego stylu.

Artykuł powstał przy współpracy z https://mmhandmade.pl

Leave a Reply