• asiathemes[at]gmail[dot]com
  • (2)245 23 68

Słownik Scrabble. Sprawdź, czy ułożone słowo jest prawidłowe!

admin      0    128 Views

Słownik Scrabble. Sprawdź, czy ułożone słowo jest prawidłowe!

Scrabble to jedna z najpopularniejszych gier planszowych. Została opracowana w 1931 roku, natomiast wydano ją w 1946 roku. Dzisiaj grają w nią miliony osób na całym świecie – także w Polsce.

Zasady gry w Scrabble

Głównym celem gry w Scrabble jest układanie słów z posiadanych literek w formie płytek. Literki układa się na planszy w sposób przypominający krzyżówkę. Za układane słowa gracze otrzymują punkty – są one zależne od wartości płytki oraz od dodatkowych bonusów na planszy.

W polskiej wersji językowej gra jest wyposażona w polskie litery, co pozwala na tworzenie wszystkich słów występujących w polskim słowniku.

Dopuszczalność słów w grze Scrabble

W grze w Scrabble wygrywa ta osoba, która potrafi przygotować jak najwięcej długich, wysoko punktowanych wyrazów z posiadanych literek. Musi jednak brać pod uwagę słownik Scrabble, czyli słownik dopuszczalnych w grze słów.

W grze można układać słowa występujące w słownikach języka polskiego w ich poprawnych formach gramatycznych.

Niedopuszczalne jest układanie słów:
– rozpoczynających się od wielkiej litery
– skrótów
– przedrostków i przyrostków
– słów wymagających zastosowania łącznika lub apostrofu

Słowniki Scrabble dostępne online

Spory dotyczące poprawności słów układanych na planszy są jednym z nieodłącznych elementów gry w Scrabble. Aby łatwiej je rozwiązywać, warto skorzystać ze specjalnych słowników, które dostępne są obecnie online.

Dla gry Scrabble słownik główny to Oficjalny Słownik Polskiego Scrabblisty (OSPS), który powstał w wyniku współpracy a Polskiej Federacji Scrabble i Wydawnictwa Naukowego PWN. To słownik obejmujący wszystkie słowa dopuszczalne w tej grze.

Obecnie ze słowników Scrabble można korzystać też online. Warto więc mieć pod ręką komputer lub smartfon, by zawsze móc sprawdzić przeciwnika!

Leave a Reply