• asiathemes[at]gmail[dot]com
  • (2)245 23 68

Jakie obiekty stanowią małą architekturę?

admin      0    101 Views

Jakie obiekty stanowią małą architekturę?

Mała architektura to nie tylko termin wymyślony przez architektów i projektantów. Definicja jest wyraźnie określona prawem budowlanym i odpowiednimi przepisami. O przynależności danej budowli do małej architektury stanowi nie tylko wielkość, ale i funkcja budowli.

Mała architektura a prawo budowlane

Przepisy są dość ogólne, jednak wyraźnie określają co stanowi obiekt zaliczany do małej architektury:1. Kapliczki, krzyże przydrożne, figury – obiektu kultu religijnego.2. Posągi, wodotryski – architektura ogrodowa.3. Piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki – obiekty służące codziennej rekreacji i utrzymaniu porządku.Prawo stanowi również, że obiekty małej architektury nie mogą mieć charakteru uciążliwego i muszą pełnić funkcję poboczną przy korzystaniu z danej nieruchomości.

Mała architektura a formalności

W zależności na umiejscowienie obiektu małej architektury, należy podjąć odpowiednie kroki. Ogród i wszystkie miejsca nie będące publicznymi nie wymagają odpowiedniego zgłoszenia. Jednak w przypadku budowy obiektu w miejscu publicznym, konieczne jest dokonanie zgłoszenia. Jaka dokumentacja?- należy w zgłoszeniu określić rodzaj i zakres prac;

– należy również określić termin rozpoczęcia robót budowlanych;

– koniecznie trzeba dołączyć oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;

– niezbędny jest projekt zagospodarowania terenu lub działki, wykonany przez dyplomowanego projektanta;- szkice i rysunki;- pozwolenia i uzgodnienie zgodne z obowiązującymi przepisami;

Mała architektura ogrodowa

Obiekty w ogrodzie zwiększające funkcjonalność otoczenia i ozdabiające dom nie wymagają zgłoszenia. Można zatem swobodnie, bez żadnych formalności wykorzystać małą architekturę w domowym ogródku. Posągi, oczka wodne, huśtawki, murowane grille stanowią w świetle przepisów obiekty małej architektury, jednak z racji ich umiejscowienia, nie trzeba martwić się o konieczność ich zgłoszenia w odpowiednim urzędzie.Dość często pojawia się problem w przypadku altany. O ile powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m 2 i jeden obiekt znajduje się na powierzchni 500 m2, nie ma konieczności występowania o pozwolenie.

Mała architektura miejska

Sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy obiekt małej architektury ma powstać w przestrzeni publicznej. W takim przypadku konieczne jest zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji i zgłosić zamiar budowy.Obiekty takie stanowią nie tylko ozdobę przestrzeni, ale również są jej funkcjonalnym uzupełnieniem.

Co więc można zaliczyć do małej architektury miejskiej?

– meble miejskie, jak ławki, wiaty przystankowe, budki telefoniczne;

– latarnie uliczne, słupki parkingowe, pachołki, stojaki na rowery;

– ogrodzenia, bramy, zadaszenia;

– kosze na śmieci, pojemniki na psie odchody;

– kontenery na odzież używaną;

– wszelkie wyposażenie placu zabaw, siłowni plenerowych;

Najczęściej obiekty małej architektury można spotkać na osiedlach, chodnikach, ulicach, w parkach, na terenach placówek publicznych.Mała architektura wpływa nie tylko na walory estetyczne, lecz również jest funkcjonalnym uzupełnieniem takiej przestrzeni.

Artykuł powstał we współpracy z https://promarlighting.pl/

Leave a Reply