• asiathemes[at]gmail[dot]com
  • (2)245 23 68

Wniosek o pożyczkę a weryfikacja w bazach dłużników – co warto wiedzieć

admin      0    189 Views

Wniosek o pożyczkę a weryfikacja w bazach dłużników – co warto wiedzieć

Przedsiębiorstwa udzielające pożyczek konsumenckich i nie tylko muszą działać zgodnie z przepisami polskiego prawa, a jednocześnie chcą wychodzić naprzeciw interesom swoich klientów. Odwiecznym pytaniem w branży pożyczkowej jest to, czy pożyczkodawcy pozabankowi weryfikują wnioskodawców w rejestrach dłużników? Czy wpis do takiej bazy odbiera danej osobie możliwość ubiegania się o wsparcie finansowe? W poniższym materiale rozwiewamy wszelkie wątpliwości związane z tym tematem. 

Polacy z roku na rok zaciągają coraz więcej kredytów i pożyczek, a wielu z nich nie radzi sobie z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań. Wszystko to sprawia, że wielu trafia do tzw. rejestrów nierzetelnych dłużników prowadzonych przez kilka instytucji. Pojawia się wówczas pytanie, czy takie osoby mogą w przyszłości otrzymać jeszcze jakąś pożyczkę, czy też negatywna historia kredytowa wpłynie na ich całe życie?

Czym są rejestry dłużników?

W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że każda z baz zawierających dane osób zadłużonych działa na nieco innej zasadzie. Jedne gromadzą informację głównie o nierzetelnych dłużnikach, czyli takich osobach, które nie spłaciły w terminie zaciągniętych zobowiązań. W innych rejestrach, takich jak między innymi ten prowadzony przez Biuro Informacji Kredytowej, widnieją z kolei dane wszystkich osób, które kiedykolwiek zaciągnęły pożyczkę czy też kredyt. Nie ma tutaj znaczenia fakt, czy wywiązały się z umowy i oddały należność powiększoną o odsetki, czy też w ogóle nie zwróciły otrzymanych środków i nic nie wskazuje na to, aby chciały to zrobić.                      

Pożyczka dla osób zadłużonych?

Na polskim rynku działa obecnie kilkadziesiąt przedsiębiorstw z sektora pozabankowego, które świadczą usługi polegające na udzielania pożyczek. Każda tego typu firma ma prawny obowiązek zweryfikowania tożsamości osoby ubiegającej się o pożyczkę, a także sprawdzenia jej danych w rejestrach dłużników prowadzonych przez takie instytucje jak BIK, BIG InfoMonitor czy ERIF. W praktyce nie ma więc możliwości, aby wnioskodawca ukrył przed daną instytucją status nierzetelnego dłużnika. Z drugiej strony nie dyskwalifikuje on takiej osoby od razu. Pożyczkodawcy podchodzą do każdej sprawy indywidualnie i rozpatrują wszelkie argumenty wyłożone przez wnioskującego o pomoc. 

Wniosek o pożyczkę – na co zwrócić uwagę?

W wielu przypadkach wniosek o pożyczkę złożony przez osobę, która posiada inne zobowiązania lub w przeszłości nie spłaciła kredytu czy pożyczki, może zostać rozpatrzony pozytywnie. Tak naprawdę nie ma tutaj żadnej reguły, ponieważ każda sytuacja jest inna. Znaczenie ma bowiem wiele elementów, w tym wysokość niespłaconego zobowiązania, termin, jaki minął od jego wymagalności, postawa samego dłużnika i wiele innych. Najważniejsze w tym kontekście jest szczere podejście do tematu i wyjaśnienie przez wnioskodawcę wszelkich istotnych okoliczności, które mogą zadziałać na jego korzyść. 

Leave a Reply