• asiathemes[at]gmail[dot]com
  • (2)245 23 68

O (zmieniającym się) kanonie lektur szkoły średniej

admin      0    127 Views

O (zmieniającym się) kanonie lektur szkoły średniej

Czytanie lektur szkolnych w liceum czy technikum nie należy do najprzyjemniejszej aktywności dla uczniów – ciężko znaleźć im czas na bieżącą naukę, przygotowanie do matury, odrabianie prac domowych, utrzymywanie dobrych relacji ze znajomymi i do tego na czytanie nudnych lektur szkolnych. Jednak jak się okazuje, lektury nie muszą być nudne, ani nie muszą być w formie papierowej.

Dlaczego uczniowie muszą czytać lektury w szkole?

Jednym z powodów dla których uczniowie są zmuszani do czytania książek na lekcje polskiego jest fakt, że gdyby nie one, uczniowie nie czytaliby w ogóle – przy takim nakładzie pracy ze strony szkoły i atrakcyjności Internetu, wielu uczniów zrezygnowało ze spędzania wolnego czasu z książkami. Do tego niektóre narodowe utwory trzeba po prostu znać, aby zrozumieć i móc docenić historię ojczystego kraju. Czytanie wzbogaca słownictwo i uczy zasad ortografii i interpunkcji – ale to chyba wszyscy wiedzą, bo temat zalet czytania książek był często przerabiany w szkołach. Dzisiaj jednak lekturami szkolnymi nie są tylko utwory literackie…

This War of Mine, czyli pierwsza gra komputerowa na liście lektur

Gra polskiej firmy 11 bit studios z 2014 roku podbiła serca wielu graczy na świecie i również zyskała popularność w Polsce. Nawet oficjalna lista lektur szkolnych, które nie są obowiązkowe, wzbogaciła się o grę komputerową This War of Mine! Pozycja ta na pewno zaciekawi młodzież i chętnie ją wypróbują. W grze poznajemy realia wojny ze strony przerażonych cywilów – jest to piękna, otwierająca oczy historia z prostą mechanika gry, jasną nawet dla najmniej doświadczonych graczy.

Leave a Reply