• asiathemes[at]gmail[dot]com
  • (2)245 23 68

Kilka informacji o filtrach przemysłowych

admin      0    104 Views

Kilka informacji o filtrach przemysłowych

Filtry służą przeprowadzeniu procesu filtracji, czyli oczyszczenia. Każde podłączenie czy to do wodociągu miejskiego czy studni głębinowej wymaga bowiem uzdatnienia wody, by stała się klarowna i gotowa do spożycia. Są wskazane nie tylko w każdym gospodarstwie domowym, ale również w przedsiębiorstwach. Na rynku obecnie dostępnych jest mnóstwo filtrów przeznaczonych do wody przemysłowej, a wybór zależny jest od ich przeznaczenia.

Rodzaje filtrów przemysłowych

Filtry przemysłowe znacząco różnią się od zwykłych, domowych. Ich główną zaletą jest łatwa obsługa, bez konieczności otwierania filtra i przerywania obiegu wody.

1. Filtry automatyczne samoczyszczące

Jak wskazuje nazwa, proces odbywa się automatycznie i nie ma konieczności samodzielnego czyszczenia. Są proste w obsłudze, a co najważniejsze nie ma konieczności przeprowadzania regularnych przeglądów.

2. Filtry manualne samoczyszczące

Tu z kolei niezbędna jest pomoc człowieka. Mechanizm co prawda należy do samoczyszczących, jednak do wypłukania zanieczyszczeń konieczna jest ingerencja człowieka. Ich zaletą jest niska cena, co przekłada się na dodatkową pracę człowieka.

3. Filtry z wkładami wymiennymi

Filtry te nie czyszczą się same. Aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia należy wymienić wkład na nowy lub oczyścić dotychczasowy. Jednak nie każdy filtr ma taką możliwość i konieczna jest wymiana wkładu na nowy za każdym razem.

4. Filtry koszowe

Filtry takie zazwyczaj stosuje się do oczyszczania wstępnego. Z reguły stanowią pierwsze ogniwo całego systemu oczyszczania, dzięki czemu woda przechodząca przez kolejne procesy jest coraz bardziej oczyszczona. W środku znajduje się kosz filtracyjny z blachy perforowanej lub z siatki ze stali kwasoodpornej.

Dla kogo filtry przemysłowe?

Każde przedsiębiorstwo, szpital, laboratoria, dział spożywczy czy produkcyjny korzysta z wody. Wszystkie te sektory wykorzystują wodę do najróżniejszych procesów. Zła jakość wody może mieć poważne skutki, łącznie z zawieszeniem produkcji. Jednak nie tylko zła jakość wody, ale i wytrącające się osady mają wpływ na procesy technologiczne. Może mieć to negatywny wpływ na funkcjonowanie instalacji, awarie maszyn i przestoje na liniach produkcyjnych. Ponadto niektóre zanieczyszczenia w wodzie powodują szybszą korozję i oczywiście skrócenie żywotności maszyn. Dlatego w zakładach produkcyjnych tak ważna jest odpowiednia jakość wody, dzięki czemu zachowana będzie najwyższa wydajność produkcji.

Jak dobrać odpowiedni filtr do wody?

Wybór powinien być uzależniony od rodzaju działalności przedsiębiorstwa. Tutaj najważniejsze są badania jakości wody i wnikliwa analiza składu. Nie bez znaczenia jest również wielkość przedsiębiorstwa, gdyż filtry przemysłowe muszą po prostu być wydajne. Posiadając takie informacje i niezbędną analizę należy zasięgnąć informacji u specjalistów w tej dziedzinie, którzy pomogą w odpowiedni sposób wybrać najlepszą metodę uzdatniania wody. Nie zaleca się wyboru filtrów na własną rękę, gdyż wybór powinien być poprzedzony wnikliwą analizą wielu danych.

Artykuł powstał we współpracy z Producent filtrów przemysłowych – Filtrakon

Leave a Reply