• asiathemes[at]gmail[dot]com
  • (2)245 23 68

Jakie cechy powinna mieć dobra kamera sportowa?

admin      0    89 Views

Jakie cechy powinna mieć dobra kamera sportowa?

Uwiecznienie wyjątkowych chwil w niezapomniany sposób sprawi, że za kilka lat chętnie będziemy wracać do zarejestrowanych materiałów. Posiadanie zdjęć ma swój urok, jednak nigdy nie będą one w stanie dokładnie pokazać, co działo się w chwili ich wykonywania. Nagrywając film możemy dokładniej przedstawić daną sytuację. Nowością na rynku są kamery 360 stopni, które pozwalają na rejestrację obrazu ze wszystkich stron obiektywu. Kamery Insta360 pozwalają kręcić wszystko co dzieje się wokół kamery, przy użyciu jednego sprzętu.

Cechy dobrej kamery sportowej

Na rynku można znaleźć wielu producentów oferujących kamery sportowe. Jeśli chcemy wybrać sprzęt dobrej jakości, który będzie nam służył przez lata musimy przy zakupie zwrócić uwagę na kilka parametrów, takich jak:- kompaktowy rozmiar,- stabilizacja obrazu,- jakość obrazu (rozdzielczość).

Kompaktowy rozmiar

Nie bez przyczyny mówi się, że najlepszy aparat czy kamera to ten, który możemy mieć zawsze pod ręką. Na nic zda nam się świetna kamera czy aparat z ogromnym obiektywem, jeśli zanim wyjmiemy ją z futerału, chwila którą chcemy uwiecznić już minie. Dodatkowo duży sprzęt może zniechęcić nawet do jego noszenia. Tak więc pierwszą cechą dobrej kamery powinien być niewielki rozmiar.Do jednych z najmniejszych kamer sportowych należy kamera Insta360 GO.

Stabilizacja obrazu

Drugą najważniejszym parametrem, na jaki warto zwrócić uwagę przy wyborze kamery jest stabilizacja obrazu. Kamerą sportową często będziemy kręcić dynamiczne ujęcia w ruchu. Brak stabilizacji, lub stabilizacja niskiej jakości będzie powodowała że obraz będzie niewyraźny. W skrajnych przypadkach może okazać się, że materiał który nagraliśmy w ogóle nie nadaje się do oglądania.Ciekawym rozwiązaniem jest zaproponowana przez firmę Insta360 technologia Flow State. Pozwala ona nagrywać stabilny obraz w technologii 360 stopni bez użycia dodatkowych narzędzi jak np. gimbal. Gimbale w większości są bardzo delikatnym sprzętem, który łatwo uszkodzić podczas uprawiania sportu. Dlatego im lepsza stabilizacja w kamerze tym lepiej.

Jakość obrazu kamery sportowej

Ostatnim ważnym parametrem, na jaki warto zwrócić uwagę jest jakość nagrywanego obrazu. Mamy tutaj na myśli rozdzielczość i ilość klatek na sekundę. W większości przypadków nagrany materiał będziemy oglądać na telewizorze lub monitorze komputera. Obecnie standardem w tego typu sprzętach jest rozdzielczość co najmniej 1080p. Jeśli kupimy kamerę, która nie posiada nagrywania w tej jakości, obraz na telewizorze nie będzie niewyraźny.Razem z rozdzielczością w parze idzie ilość klatek na sekundę. Nagrywanie dynamicznych ujęć wymaga większej ich ilości. Standardem jest 30 kl/s i w takiej jakości oglądamy większość filmów w internecie czy telewizji. Zwiększenie liczby klatek pozwala również na nagrywanie filmów w zwolnionym tempie tzw. slow motion.

Ochrona przed zamoczeniem

Uprawiając sport kamera często będzie narażona na zamoczenie. Może to być padający deszcz lub śnieg. Kamera posiadająca certyfikat co najmniej IPX4 będzie chroniona przed przypadkowym zamoczeniem.

Artykuł powstał we współpracy z https://insta360.com.pl/pl/10-kamery

Leave a Reply