• asiathemes[at]gmail[dot]com
  • (2)245 23 68

Czym są protezy?

admin      0    110 Views

Czym są protezy?

Czym jest proteza?

Proteza w medycynie oznacza sztuczne uzupełnienie kończyny bądź narządu. Jest to całościowe zastąpienie amputowanej lub wyciętej części ciała w odróżnieniu od ortezy, która ma jedynie wspomóc nieprawidłowo działającą kończynę lub narząd.

Pierwsze zastosowania protez sięgają nawet 3000 r.p.n.e. – historyczne zapiski opowiadają o hinduskiej królowej Viśpli, która po utracie nogi w walce otrzymała od swoich medyków metalową nogę, która umożliwiła jej dalszą walkę.

Kiedy potrzebna jest proteza?

Niekiedy w wyniku choroby – zaawansowanych stanów grzybiczych, czy też postępującej cukrzycy następuje moment, w którym trzeba podjąć decyzję odnośnie amputacji kawałka kończyny, aby uratować resztę ciała. W innym, bardziej oczywistym przypadku dochodzi do wypadku, w wyniku którego traci się część ciała, bez której funkcjonowanie może być znacząco utrudnione. Ostatnim przypadkiem, kiedy założenie kończyny okazuje się być niezwykle potrzebne jest urodzenie dziecka, które od samego początku nie posiada jakiejś części ciała. Takie dziecko ma szansę na normalny rozwój, jeśli tylko zapewni mu się protezę i odpowiednią rehabilitację

Protezy kończyn

Najlepszym rodzajem protez kończyn jest model powstały w oparciu o system modularny, który pozwala na bardzo indywidualne dopasowanie protezy do pacjenta. Lekka, funkcjonalna budowa daje wiele możliwości adaptacji do wszelkich potrzeb.

Większość współcześnie wykonywanych protez powstaje z włókna węglowego, który posiada wyjątkowo korzystne właściwości. Oprócz niskiej wagi posiada zdolność magazynowania i oddawania energii wytworzonej podczas chodu przez pacjenta. Materiał ten pozwala na swobodne poruszanie się bez względu na wagę pacjenta, aktywność poruszania się oraz rodzaj amputacji.

Zarówno proteza ramienia, jak i proteza nogi powinna być założona jak najszybciej po amputacji kończyny ze względu na fakt, że człowiek ciało człowieka dosyć szybko przyzwyczaja się do braku kończyny i jeśli ten stan będzie się przedłużała to bardzo trudno będzie mu się przyzwyczaić do założonej protezy.

Leave a Reply